Kuchnia fińska charakteryzuje się typowym dla Skandynawów uwielbieniem dla ryb. Jest jeszcze jedna rzecz, o której nie można zapomnieć - renifery.
Zdobycie mięsa renifera graniczy dziś z cudem, niemniej jednak fińskie książki kucharskie uwzględniają potrawy z mięsa renów - choć dla wielbicieli świętego Mikołaja na całym świecie (w różnym wieku) może brzmieć to okrutnie. Najprostszy przepis na potrawę z tego sympatycznego rogacza polega na uduszeniu zmielonego mięsa na maśle. Podaje się je z ziemniakami i konfiturą.
Ryby, ryby i jeszcze raz ryby
Tradycyjna kuchnia fińska jest prosta i wykorzystuje przede wszystkim surowce dostępne w tym kraju. A te surowce to oczywiście ryby - zarówno słodkowodne, jak i morskie. Do najpopularniejszych ryb należy śledź, którego Finowie, podobnie jak inne narody skandynawskie, przyrządzają na wiele sposobów. I tak mamy śledzia zawijanego w sosie żurawinowym, śledzia marynowanego, śledzia z fasolą... Drugą ważną rybą w diecie i gospodarce Finlandii jest łosoś. Finowie lubią ryby pieczone w glinie, nadziewane słoniną - innym razem to ryba jest nadzieniem. Specjalnością kuchni fińskiej jest bowiem pieróg rybny zwany kalekukko, którego waga może dochodzić nawet do 5 kg! Oczywiście ryby wykorzystuje się też do gotowania świetnych gęstych zup.
Z potraw mięsnych warto polecić karjalanpaisti - tradycyjne danie z różnych gatunków mięsa (cielęcego, baraniego i wołowego), duszonego w jednym garnku przez wiele godzin. Po tak długim poddaniu obróbce termicznej mięso razpada się niemal całkowicie, tworząc zawiesistą całość o specyficznym smaku. Brzmiąca trochę z niemiecka vorshmack jest popularną potrawą z peklowanej baraniny. Finowie uwielbiają grillować - wieprzowe i baranie kiełbaski są najchętniej spożywane prosto z rusztu.
Co na deser? Na przykład pudding z leśnych owoców lub tippaleivät, ciasteczka smażone w głębokim tłuszczu, a może mämmi, czyli kisiel przyrządzany z mąki żytniej i melasy - jako potrawa wielkanocna. Do popicia naturalnie fińska wódka - arktyczne noce byłyby bez niej znacznie mroczniejsze. A tak na poważnie - Fin pewnie wybrałby mleko lub kawę (kahvi), oczywiście z dodatkiem dużej ilości mleka.
Święta po fińsku
Zupełnie wyjatkowe są fińskie dania świąteczne. Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć joulukinkku, pieczonej szynki. Piecze się ją z dodatkiem ziół, a na koniec smaruje mieszanką musztardy lub żółtka z cukrem lub miodem do utworzenia słodkiej skorupki. Inne mięsne dania świąteczne to zapiekanka z wątroby, a także zimne mięsne galaretki i pâtés zrobione z wołowiny, cielęciny lub mięsa renifera i wieprzowiny. Przysmakiem okolic Laponii jest nasz sympatyczny - pieczony - renifer. W święta nie może zabraknąć łososia - surowego (gravlax) lub wędzonego. A do tego coś luksusowego, czyli kawior z posiekaną cebulą.
Inną obowiązkową potrawą w Boże Narodzenie jest sałatka buraczana punajuurisalaatti, ze śledziem lub bez. Istotnym składnikiem świąt są słodkie zapiekanki warzywne oraz chleb o smaku słodko-kwaśnym. A na deser joulutortut - ciasteczka w kształcie gwiazd, wypełnione dżemem śliwkowym lub morelowym i piparkakut – pierniczki wykrawane w różne kształty, lukrowane i przyozdabiane według gustu.
Karelski gulasz lub ragoűt
(przepis dla 8 osób)
Składniki:
300 g cielęciny lub wołowiny, 300 g wieprzowiny (mięso powinno być z łopatki lub karkówki, wątróbki lub nerki - do wyboru), 300 g mięsa z jagnięcia, 2 łyżeczki soli
Wykonanie:
Pokroić mięso na duże kawałki nie usuwając żadnej małej kości. Pokroić wątróbkę i (albo) nerki na plastry. Włożyć mięso do rondla, najtłustsze kawałki umieszczając na wierzchu. Dolać wody, by przykryła mięso, dodać soli i piec bez przykrycia w piekarniku w temperaturze 255 st. C przez godzinę. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 st. C i pieczemy następną godzinę.
Świąteczny Glögg
Składniki:
1 butelka czerwonego wina, 2-3 łyżki stołowe wina madera (opcjonalnie), 1/2 szklanki nierafinowanego cukru, 1/3 szklanki rodzynek, 1-2 laseczki cynamonu, 5-6 całych goździków, skórka pomarańczowa, 1/4 szkalnki parzonych, siekanych migdałów, 1/4 szkalnki wódki dla wyostrzenia smaku (opcjonalnie)
Wykonanie:
Wszystkie składniki (oprócz wódki) umieszczamy w dużym czajniku. Powoli gotujemy, aż do pojawienia się gorącej pary. Wtedy kilkakrotnie mieszamy i sprawdzamy smak. Nie dopuszczamy do wrzenia napoju. Przed podaniem możemy dolać wódkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz