środa, 2 czerwca 2010

Zawarto umowę z Litwą

Zapobieganie i redukcja szkodliwego transgenicznego oddziaływania na środowisko to główne cele umowy międzyrządowej podpisanej przez ministrów środowiska Polski i Litwy.

Ministrowie środowiska Polski i Litwy, Jerzy Swatoń i Arunas Kundrotas, 27 maja 2004 roku, podpisali Umowę między Rządem RP a Rządem Republiki Litewskiej o realizacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko.

Polska i Litwa są zainteresowane wymianą doświadczeń oraz wspólnym podejmowaniem wszystkich decyzji mających na celu zapobieganie i redukcję szkodliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Źródłem prawa międzynarodowego, które reguluje przeprowadzanie procedur

w sprawie ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, jest podpisana w lutym 1991 r. w Espoo (Finlandia) Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Polska ratyfikowała Konwencję 12 czerwca 1997 r., a Republika Litewska 11 stycznia 2001 r.

Umowa będzie realizacją określonego w artykule 8 Konwencji zalecenia, które dotyczy zawierania umów dwustronnych i obejmuje elementy wskazane w punkcie 2 d załącznika VI do Konwencji. Zaproponowane w niej rozwiązania opierają się w znacznej mierze na postanowieniach Konwencji. Są one również zgodne z polską ustawą Prawo ochrony środowiska.

Zgodnie z umową, w przypadku planowanej działalności w Polsce, która może spowodować wystąpienie transgranicznego oddziaływania na środowisko, postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzane będzie przez organ właściwy do wydania decyzji, za pośrednictwem ministra właściwego do spraw środowiska Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku, gdy działalność będzie planowana w Republice Litewskiej, postępowanie zostanie przeprowadzane za pośrednictwem litewskiego Ministerstwa Środowiska. W postępowaniu dotyczącym transgranicznego oddziaływania na środowisko zapewniono udział społeczeństwa, polegający na możliwości składania uwag i wniosków.

Dotychczasowa współpraca

Dotychczasowa współpraca pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską w dziedzinie ochrony środowiska przebiegała zgodnie z dwuletnimi planami współpracy. Program współpracy między Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Środowiska Republiki Litewskiej na lata 2001-2002 został zrealizowany. Współpraca z Republiką Litewską w dziedzinie ochrony środowiska jest kontynuowana w ramach planu współpracy, podpisanego podczas oficjalnej wizyty Ministra Środowiska RP Stanisława Żelichowskiegow Wilnie w dniach 12-14 listopada 2002 r.

Współpraca odbywa się w następujących obszarach:

- Wymiana doświadczeń na temat strategii zrównoważonego rozwoju oraz instrumentów wykonawczych polityki (Departament Polityki Ekologicznej)

- Współpraca w dziedzinie geologii: badania ekologiczno-geologiczne środowiska pod kątem zrównoważonego rozwoju pogranicza polsko-litewskiego, współpraca w dziedzinie badań geofizycznych, szczegółowa kartografia geologiczna strefy przygranicznej, współpraca w dziedzinie hydrogeologii

- Współpraca w dziedzinie ochrony przyrody (Departament Ochrony Przyrody): wymiana informacji w zakresie wyznaczania obszarów do sieci NATURA 2000, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów transgranicznych wymiana informacji w zakresie wykorzystania do celów turystycznych transgranicznych obszarów chronionych, współpraca w zakresie wdrażania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, organizacja i metody realizacji ochrony przyrody.

- Współpraca w dziedzinie leśnictwa (Departament Leśnictwa): wymiana doświadczeń w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej stosownie do międzynarodowych ustaleń, wzmacnianie i ochrona różnorodności biologicznej w lasach, regulacja polowań, system państwowego nadzoru nad lasami prywatnymi, zalesianie gruntów nieprzydatnych dla rolnictwa w aspekcie rozwoju regionów wiejskich

- Współpraca w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii pochodzącej z biomasy i energetyki wiatrowej (Departament Instrumentów Ochrony Środowiska)

- Współpraca w zakresie wypracowywania procedur dotyczących ocen oddziaływania na środowisko (Departament Instrumentów Ochrony Środowiska)

- Współpraca w zakresie inspekcji ochrony środowiska: funkcjonowanie systemów kontroli i wymuszania przestrzegania prawa w dziedzinie ochrony środowiska, realizacja Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej nr 2001/331/WE z dnia 4 kwietnia 2001 roku, ustalającego minimalne kryteria inspekcji ochrony środowiska w państwach członkowskich, przeciwdziałanie powstawaniu stanów klęski żywiołowej, spowodowanej katastrofami naturalnymi i awariami technicznymi, nadzór nad transportem niebezpiecznych substancji i odpadów oraz źródłami poważnych awarii (w tym reaktorów jądrowych) zlokalizowanych w strefie przygranicznej Polski i Litwy.

- Współpraca w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów (Główny Inspektor Ochrony Środowiska)

- Współpraca w zakresie gospodarki wodnej.

Brak komentarzy: