piątek, 25 czerwca 2010

Dolnośląskie: Zmienić wizerunek „trójkąta bermudzkiego”

Euroregion Neisse-Nisa-Nysa, powstał w 1991 r. na obszarze zwanym „ekologicznym trójkątem bermudzkim”. Głównym celem jego istnienia jest przywrócenie równowagi ekologicznej i poprawa warunków życia mieszkańców.

Do głównych celów Euroregionu zalicza się: usuwanie negatywnego oddziaływania granic państwowych, poprawę poziomu życia mieszkańców Euroregionu, poprawę stanu naturalnych i kulturowych warunków życia, rozwój potencjału gospodarczego na obszarze Euroregionu, wspieranie wszystkich działań na poziomie regionalnym, które prowadzą uczestniczące państwo do integracji z Unią Europejską.

Komunikacja to podstawa

Dla obszaru przygranicznego szczególne znaczenie ma rozwój wysokiej jakości połączeń komunikacyjnych, zarówno wewnątrz regionu, jak też z głównymi ośrodkami europejskimi. W celu rozwoju komunikacji drogowej wschód-zachód podstawową trasą jest autostrada A4 Drezno – Görlitz oraz jej przedłużenie do Bolesławca (Krzywa), a w perspektywie komunikacji północ-południe planowana autostrada A3 Lubawka-Szczecin, która nawiązuje do autostrady D11 Praha–Hradec Králové–Kaliningrad. Główna droga o znaczeniu regionalnym, zwana „Drogą Liczyrzepy”, powinna połączyć miasto Jelenia Góra z ważnymi miastami w północnych rejonach Sudetów – Frýdlant (Czechy), Bogatynia, Zittau (Niemcy), Rumburk (Czechy), Neustadt (Niemcy). Niektóre odcinki tego połączenia są już realizowane (np. obwodnica w Jeleniej Górze, obwodnica w Neugersdorfie i Rumburku).

Przygotowywana jest stopniowa modernizacja głównych szlaków kolejowych. Czynione są starania o ponowne uruchomienie połączenia kolejowego miedzy Harrachowem-Szklarską Porebą (Jakuszycami), Dolni Poustevna- Sebnitz oraz przedłużenie linii pasażerskiej z Černous do Krzywiny Zgorzeleckiej. W komunikacji lotniczej uwaga koncentruje się na modernizacji lotnisk w Libercu i Rothenburgu oraz w Jeleniej Górze.

Cel nr 1 - ekologia

Region charakteryzuje się znacznym nasyceniem działalności ciężkiego przemysłu w przygranicznych obszarach Czech, Niemiec i Polski, powodującego problemy ekologiczne. Przejawiało się to w jakości atmosfery, która zwłaszcza w okresie zimowym pod wpływem warunków geograficznych i klimatycznych stwarzała coraz trudniejsze do zaakceptowania warunki życia (smog, inwersje). Każde z państw dokładało swoje do wzrostu zanieczyszczenia. To właśnie dlatego jednym z głównych celów współpracy ponadgranicznej stała się poprawa warunków życia mieszkańców regionu poprzez ograniczenie zanieczyszczeń.

W ciągu ponad 10 lat istnienia euroregionu podjęto szereg działań proekologicznych. Stworzono wspólny monitoring czystości atmosfery, stopniowo wyłączane są z użytku lub uzbrajane w instalacje oczyszczające elektrownie wykorzystujące węgiel brunatny. Eliminacji zatrucia atmosfery służy gazyfikacja. Po stronie niemieckiej coraz większe znaczenie zyskują elektrownie wiatrowe.

Do roku 1990 graniczna Nysa była jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek polskich. W latach 90. inicjatywy ekologiczne euroregionu doprowadziły do budowy szeregu oczyszczalni ścieków, w tym również wspólnych, jak oczyszczalni w Pieńsku, z której korzysta polski Pieńsk i niemiecka Deschka.

Efektem koncentracji przemysłu energetycznego była również znaczna degradacja lasów. Na rozległych terenach ucierpiały przede wszystkim lasy górskie, a w niektórych miejscach nawet całkowicie zaginęły. Działalność euroregionu w tym zakresie to przede wszystkim międzynarodowe konferencje, wspólne akcje zalesiania, wymiana informacji na temat przemieszczania się zwierząt, budowa banku genów leśnych, na które pozyskiwano środki z UE. Na działania ekologiczne pozyskano ok. 50 mln euro.

Euroregion przywiązuje dużą wagę do współpracy turystyczno-kulturalnej. Środki europejskie wykorzystywane są na wydawanie folderów promocyjnych, wydawnictwa turystyczne, centra informacji, budowę ścieżek rowerowych i badania statystyczne. Wszystko to sprawia, że trzy narody zamieszkujące tę samą krainę stopniowo czują się jej współwłaścicielami – czują się odpowiedzialni za miejsce, w którym żyją.



Euroregion Neisse-Nisa-Nysa obejmuje trzy obszary przygraniczne na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Obszar Euroregionu obejmuje 10,6 tys. km2, z tego część polska zajmuje 4 tys.km2 (37,7 proc.), niemiecka 3,1 tys. km2, a czeska 3,5 tys. km2. Polska część euroregionu obejmuje 39 gmin województwa dolnośląskiego i 4 gminy województwa lubuskiego. Największe miasta: Jelenia Góra, Bolesławiec, Zgorzelec i Lubań Śląski. Oprócz tego, na terytorium Euroregionu położone są znane miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe takie jak: Karpacz, Szklarska Poręba czy Świeradów Zdrój. Niemiecka część Euroregionu obejmuje obszar wschodniej Saksonii. Do największych miast wchodzących w jego skład należą Görlitz, Hayerswerda, Bautzen, Weißwasser i Zittau. Czeska część Euroregionu położona jest w północnej części Czech. Największymi miastami są: Liberec, Jablonec n. Nisou, Česká Lípá.

Brak komentarzy: