poniedziałek, 28 czerwca 2010

Kuchnia austriacka: Wielka kuchnia małego kraju

Sznycel po wiedeńsku czy tort Sachera – to najczęściej kojarzone z Austrią potrawy. Kuchnię tego niewielkiego dziś kraju przez lata wzbogacały wpływy narodów tworzących monarchię austro-węgierską.

W obrębie monarchii Habsburgów żyły takie narody, jak Niemcy, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rumuni, Słowacy, Ukraińcy, Serbowie i Żydzi. Każdy z nich dorzucał coś swojego do kociołka kuchni austriackiej. To dlatego wśród przepisów lulinarnych znajdziemy zarówno ciężkie potrawy mięsne, charakterystyczne dla Niemców, jak i czeskie kluski czy węgierski gulasz. Należy rozdzielić najczęściej kojarzoną z Austrią kuchnię wiedeńską – wykwintną i bardzo urozmaiconą – z kuchniami landów – mało urozmaiconymi i nieco monotonnymi.

Austriacy słyną z ciast, takich jak strudel (rodzaj ciasta makaronowego z nadzieniem na przykład jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego) i kipfle (rodzaj pączków) oraz innych słodyczy. Najsłynniejszym kucharzem w historii Austrii był Edward Sacher. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa najsłynniejszego wiedeńskiego przysmaku – tort Sachera to czekoladowe ciasto pieczone w okrągłej formie, z dżemem morelowym, oblane polewą czekoladową; podawane koniecznie z bitą śmietaną.

Coś konkretnego...

Autriacy lubią zupy i właśnie nimi najchętniej rozpoczynają główny posiłek dnia. Markknödelsuppe na przykład to rosół ze szpiku kostnego z kluseczkami. Autriacy często raczą się zupą gulaszową.

Stałym dodatkiem do wielu potraw są kluski: dodaje się je do zup, dania głównego, a nawet deserów. Bywają nadziewane wątróbką czy chlebem. Wpływy włoskie objawiają się użyciem makaronu. Austriacy jedzą też dużo ziemniaków pod wieloma postaciami: frytek, smażonych plastrów i gotowanej.

Z dań mięsnych najbardziej znany jest Wiener Schnitzel, czyli panierowany kotlet z cielęciny lub wieprzowiny z jajkiem sadzonym. Ciekawostką jest Tafelspitz – gotowana wołowina często serwowana z sosem jabłkowo-chrzanowym.

Austriacy przepadają za tymi fragmentami zwierzęcymi, które w kuchniach innych narodów dość często lądują w koszu lub konserwach dla kotów. Beuschel jest smaczną potrawą z cielęcych płuc, serca, wątroby i śledziony w gęstym sosie, podawaną zwykle z knedlami chlebowymi.

...i na deser

Austria to prawdzwy raj dla łasuchów. Znajdą tu mnóstwo pysznych słodyczy – nawet smaczniejszych od słynnego tortu Sachera. Należy spróbować różnych odmian strudla – najczęściej nadziewanego jabłkami, Guglhupfa, czyli ciasta w kształcie wulkanu oraz podawanych na wiele sposobów naleśników.

Jeśli już znajdziemy się w Wiedniu, to nie od rzeczy będzie wstąpić do jednej z licznych kawiarni, w których koncentruje się życie towarzyskie mieszkańców stolicy Austrii. Tu uraczymy się doskonałą kawą serwowaną na naprawdę fantazyjne sposoby. Polecamy kawę Einspänner (z bitą śmietaną) i Masagran (z lodem i likierem Maraschino).


Przepis na Gulaschsuppe

Składniki dla 4-6 osób:

·450 g wołowiny (najlepiej pręga)
·225 g cebuli
·ząbek czosnku
·2 łyżki smalcu lub oleju
·łyżka papryki
·sól
·majeranek
·kminek
·łyżka koncentratu pomidorowego
·3 duże ziemniaki
·odrobina octu winnego
·1,5 l wody lub czystego bulionu wołowego

Pokroić mięso w kostkę, cebulę drobno posiekać, rozgnieść czosnek z solą. Usmażyć cebulę i czosnek na brązowo. Dodać paprykę, wymieszać, dolać pół szklanki wody lub bulionu. Doprowadzić do wrzenia i gotować, aż połowa odparuje, następnie dodać mięso, sól, kminek, ocet i koncentrat pomidorowy. Przykryć i gotować, aż mięso zmięknie, dodając wodę lub bulion tylko w razie potrzeby. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, wlać resztę wody lub bulionu, i dusić, aż mięso i ziemniaki będą ugotowane.

Brak komentarzy: