poniedziałek, 28 czerwca 2010

Gospodarka wodno-ściekowa: Czas zacząć wielkie oczyszczanie

Ponad 69 mln euro – to kwota, za jaką miasto Gliwice przeprowadzi kompleksową modernizację gospodarki wodno-ściekowej. Z kolei modernizacja oczyszczalni w Olsztynie zapewni czystość ścieków dla całego miasta oraz gmin w promieniu 20 km.

Gliwice – kompleksowo

Prace nad kompleksową modernizacją gospodarki wodno-ściekowej w Glwicach ruszą w najbliższych miesiącach. Przygotowania do realizacji projektu trwają od końca lat 90., kiedy Gliwice złożyły pierwszy wniosek o dofinansowanie projektu. Dotacja została przyznana w połowie 2001 roku; kilka miesięcy później podpisano memorandum finansowe. Niedawno podpisano natomiast umowę z wyłonionym w przetargu inżynierem kontraktu, którym została francuska firma Safge.

Plany są ambitne. Do 2006 roku w Gliwicach ma powstać 95 km kanalizacji sanitarnej oraz 55 km kanalizacji deszczowej. Zbudowanych zostanie sześć przepompowni. Prace będą prowadzone w dużej części miasta, m.in. na gliwickiej starówce. Nawierzchnie wszystkich rozkopanych ulic zostaną odtworzone.

Po zrealizowaniu projektu gospodarka wodno-ściekowa Gliwic spełni europejskie standardy. Poprawi się stan środowiska w dorzeczu Kłodnicy, dzięki czemu czystsza będzie też woda w

Odrze. Ścieki będą trafiać do wybudowanej dwa lata temu nowoczesnej oczyszczalni.

Pozostała część środków na tę inwestycję pochodzi z kredytu zaciągniętego przez miasto w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków własnych.

Gliwicka inwestycja jest jedną z kilku podobnych w woj. śląskim, które wspomaga fundusz ISPA. Z pieniędzy tych korzystają też Rybnik (ponad 70 mln euro), Ruda Śląska (29,8 mln euro), Częstochowa (21,3 mln euro) i Katowice (ponad 30 mln euro). Na decyzję czekają wnioski Sosnowca, Chorzowa oraz gmin Żywiecczyzny.

Olsztyn modernizuje oczyszczalnię

W maju w Olsztynie zakończył się pierwszy etap modernizacji oczyszczalni ścieków "Łyna", współfinansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Jest to pierwszy z zatwierdzonych przez Komisję Europejską w latach 2000-2003 ukończony unijny projekt ISPA.

Ukończony etap modernizacji kosztował 9 mln euro z czego 57 proc. sfinansował fundusz ISPA . Całkowity koszt modernizacji oczyszczalni ścieków "Łyna" w Olsztynie wyniesie 38 mln euro.

- Unowocześniona oczyszczalnia będzie przejmować ścieki z Olsztyna i sąsiednich gmin w promieniu 20 kilometrów - powiedział PAP Wiesław Pancer, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

W pierwszej fazie projektu olsztyńska oczyszczalnia została unowocześniona i rozbudowana. Druga faza przedsięwzięcia, którą planuje się na lata 2004-2008, przewiduje dalszą rozbudowę i unowocześnienie systemu zaopatrzenia w wodę, modernizację ujęcia wody, budowę wodociągów oraz rozbudowę i modernizację sieci kanalizacji sanitarnej i burzowej. Według prezydenta Olsztyna, Jerzego Małkowskiego, inwestycje te umożliwią dostosowanie metody oczyszczania ścieków do wymagań prawa wspólnotowego. Poprawi się także jakość wody pitnej w 180-tysięcznym Olsztynie. Mechaniczno-biologicza oczyszczalnia ścieków "Łyna" oddana została do użytku w 1983 r. System oczyszczania oparty był na metodzie osadu czynnego, który nie jest skuteczny przy eliminacji najbardziej szkodliwych dla środowiska, związków azotu i fosforu. Dzięki przeprowadzonej obecnie modernizacji oczyszczalni wprowadzono nowoczesną trójstopniową metodę usuwania zanieczyszczeń.

To dopiero początek

Wg ministra środowiska Czesława Śleziaka, do 2015 roku, aby spełnić unijne normy, w Polsce należy wybudować, rozbudować lub zmodernizować ponad 1,2 tys. oczyszczalni ścieków. Rząd przyjął krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych, precyzujący potrzeby w tym zakresie i mechanizmy ich realizacji. Na ten cel w latach 2004-2006 Polska może wykorzystać 1,860 mld euro z Funduszu Spójności, co łącznie z funduszami strukturalnymi daje 2,3 mld euro. Unijne fundusze mogą finansować inwestycje w 70 proc., pozostałą część musi wyłożyć strona polska. Ok. 90 proc. wniosków już zatwierdzonych do realizacji z Funduszu Spójności to przedsięwzięcia z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Część wniosków pochodzi z woj. śląskiego, które obecnie plasuje się na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem ilości oczyszczanych ścieków.

Brak komentarzy: