piątek, 25 czerwca 2010

Wrocław: Miasto pokus i trzeźwych buchalterów

Stolica Dolnego Śląska coraz częściej nazywana jest stolicą zachodniej Polski. Wrocław, umiejętnie kusząc zagranicznych inwestorów i pielęgnując swój wizerunek centrum kulturalego, staje się - po Warszawie, najlepiej znanym za granicą polskim miastem.

Do Wrocławia bliżej z Berlina niż z Warszawy. Może właśnie to jest przyczyną innego postrzegania stolicy regionu przez zagranicznych inwestorów. Wielowiekowe panowanie Niemców odcisnęło swoje piętno na wyglądzie miasta - bardziej kojarzy się ono z zachodnią Europą niż np. Kraków. Podobieństwo architektury i wielkie światowego formatu postacie, które się z tego miasta wywodzą (Ferdynand Lasalle, Edith Stein, nobliści Max Born czy Gerhart Hauptmann) - sprawiają, że Wrocław od zawsze był traktowany jak miasto zachodnioeuropejskie. To może być jeden z powodów, dla których zagraniczne firmy lokują swoje inwestycje we Wrocławiu lub jego okolicy. - Klimat gospodarczy jest we Wrocławiu bardzo korzystny - przyznaje Zbigniew Sebastian, prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. - Składa się nań wiele czynników, nie tylko uzbrojony teren pod budowę fabryki, ale sposób załatwiania spraw przez urzędników, całe otoczenie, z restauracjami, ośrodkami kulturalnymi i szkołami dla obcokrajowców, dobrą komunikacją z resztą Europy. We Wrocławiu już prawie wszystko jest.

Przedsiębiorcy czują się tu jak u siebie w domu, bo Wrocław ma im do zaoferowania prawie wszystko, co powinna oferować nowoczesna europejska metropolia.

Kultura przyciąga biznes

Wrocław to miasto z ponadtysiącletnią historią. Jej ślady widać na każdym kroku, nawet kiedy wyjdziemy z monumentalnego rynku staromiejskiego. Miasto oferuje swoim mieszkańcom i przyjezdnym wiele atrakcji. Są tu liczne urokliwe miejsca, gdzie można odpocząć od wielkomiejsckiego zgiełku. Wrocław jest najbardziej zielonym miastem Polski – na 1 mieszkańca przypada 25 m2 zieleni (nie licząc zieleni osiedlowej).

W centrum miasta znajduje się założony w XVIII wieku Park Szczytnicki, w którym rośnie ponad 370 gatunków drzew i krzewów, oraz oryginalny Ogród Japoński. Kolejną oazą spokoju jest Ogród Botaniczny, z ekspozycją kwiatową, oranżerią, alpinarium i największą w Polsce kaktusiarnią. Wrocław słynie z kierowanego przez Hannę i Antoniego Gucwińskich Ogrodu Zoologicznego, założonego w 1865 roku, z około 5,5 tys. zwierząt reprezentujących 650 gatunków.

Wrocław jest również silnym ośrodkiem kulturalnym - jego oferta dorównuje warszawskiej i krakowskiej. Sławę miastu przynoszą ogromne inscenizacje operowe przygotowywane przez Ewę Michnik, dyrektor Opery Dolnośląskiej. Te wielkie wydarzenia zasługują na swoją nazwę nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale i na rozmach - monumentalna scenografia wypełniająca Halę Ludową, rzadko spotykana liczba wykonawców zgromadzona na jednej scenie, oraz przekraczające oczekiwania zainteresowanie widzów. Niedawne cztery inscenizacje "Złota Renu" Ryszarda Wagnera obejrzało w sumie 14 tys. widzów, z czego 25 proc. biletów sprzedano obcokrajowcom, co świadczy o coraz większej renomie wrocławskich przedsięwzięć.

Na żądnych kulturalnych atrakcji czekają w stolicy Dolnego Śląska teatry, opera, teatr muzyczny, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie. Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale muzyczne. Największy z nich to Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans"- Muzyka i Sztuki Piękne. We Wrocławiu odbywają się także: Festiwal "Jazz nad Odrą", Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowe Zaduszki Jazzowe, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych, Międzynarodowy Festiwal Dialog Wroclaw. Jedną z najbardziej znanych atrakcji kulturalnych jest Panorama Racławicka - gigantyczna rotunda, w której mieści się panoramiczny obraz o wymiarach 120x15 metrów, przedstawiający bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r., namalowany pod kierownictwem Jana Styki przez znanych polskich malarzy, m.in. Wojciecha Kossaka.

Wrocław należy do największych w kraju ośrodków uniwersyteckich. Życie umysłowe skupia się wokół wyższych uczelni z uniwersytetem i politechniką na czele. Wrocławskie uczelnie plasują się w czołówce najlepszych polskich szkół wyższych. W 2002 roku w pierwszej dziesiątce spośród 75 klasyfikowanych uczelni znalazły się Politechnika Wrocławska (6 miejsce) i Uniwersytet Wrocławski (8 miejsce). Natomiast w rankingu uczelni medycznych Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajęła 5 miejsce.

Dobra współpraca daje konkretne efekty

Wrocław jest silnym ośrodkiem gospodarczym. Mają tu swoje siedziby konsulaty 11 państw (niemiecki, austriacki, francuski, holenderski, meksykański, rumuński, szwedzki, brytyjski, bułgarski, czeski i duński) oraz wiele instytucji okołobiznesowych (izby handlowe i przemysłowe, stowarzyszenia). Największą i najprężniej działającą izbą na terenie miasta jest Dolnośląska Izba Gospodarcza, która kontynuuje tradycje utworzonej w połowie XIX w. Izby Przemysłowo–Handlowej. Swoje siedziby mają we Wrocławiu także: Dolnośląska Izba Turystyki, Business Centre Club Loża Dolnośląska, Zachodnia Izba Przemysłowo–Handlowa, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości, Polska Izba AGD, Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego. Swoje inwestycje usytuowały tu duże międzynarodowe koncerny, m.in. Bosch, Whirlpool, Volvo, ABB, Cadbury, czy IKEA.

W wielu rankingach Wrocław plasowany jest tuż za Warszawą jako miejsce najbardziej przyjazne inwestorom. Tę renomę potwierdzają praktycy biznesu. - Sądzę, że wszystkie te oceny, ukazujące Wrocław w czołówce polskich miast, zamieszczone w różnego rodzaju rankingach, są zbliżone do prawdy - mówi Zbigniew Sebastian. - Świadczy o tym fakt, że firmy rzeczywiście przychodzą na Dolny Śląsk, a władze Wrocławia i województwa stale o to zabiegają. Klimat gospodarczy z punktu widzenia przedsiębiorców należy ocenić pozytywnie. Władze samorządowe dbają o kontakt z przedsiębiorcami, często organizowane są spotkania przedstawicieli izby z władzami.

Opinię prezesa DIG potwierdzają również inwestorzy zagraniczni, którzy wybrali na lokalizację swoich fabryk właśnie Wrocław i jego okolice. - Władze miasta okazały się niezwykle pomocne w znalezieniu nowej lokalizacji, gdzie Volvo mogłoby kontynuować działalność - wspomina Roberto Teixeira, prezes Volvo Polska, która to firma zlokalizowała w stolicy Dolnego Śląska już kilka inwestycji. - Wykazały się autentycznym zainteresowaniem i zaangażowaniem w sprawne przeprowadzenie niezbędnych procedur. W tej materii mogliśmy zawsze liczyć na wsparcie miasta.

Wrocławiem interesują się Arabowie - chcą kupować w Polsce wszystko, od gotowych fabryk, po meble, żywność, maszyny. Niedawno w Arabii Saudyjskiej gościła delegacja z Wrocławia, przekonywała szejków, żeby kupowali to wszystko właśnie we Wrocławiu, a nie np. Warszawie. Być może Arabowie z Kuwejtu czy Arabii Saudyjskiej zainwestują we Wrocławiu. - Będą potrzebowali meczetu, wybuduje się meczet, Wrocław jest miastem otwartym na różne kultury i religie - uważa Zbigniew Sebastian.

Miasto oplecione światłowodem

Wrocław mocno inwestuje w infrastrukturę informatyczną. Już dziś mówi się, że to najlepiej zinformatyzowane miasto Polski, a ma być jeszcze lepiej, dzięki zastosowaniu sieci światłowodowej do szerokopasmowej transmisji danych. We Wrocławiu rolę dostawcy takich usług przejęło przedsiębiorstwo Miejskie Sieci Informatyczne jako firma wydzielona z MPEC Wrocław. Modne od pewnego czasu powiedzenie o wrocławskim Internecie "z kaloryfera" jest efektowną przenośnią, ale nie jest wynikiem jakiegoś technologicznego cudu, a po prostu rozsądnego wykorzystania okazji. MSI wykorzystuje po prostu sieć światłowodową założoną przez przedsiębiorstwo ciepłownicze w ramach napraw popowodziowych. MSI gwarantuje szybkość rzędu 10/100 Mbps. To duży postęp w porównaniu z najpowszechniejszym w Polsce modemowym sposobem łączenia się z Internetem, a przy tym usługa dostępna jest dla indywidualnego użytkownika.

Obok sukcesów, których jest zdecydowanie więcej, są i problemy. Jednym z nich jest duże zadłużenie - na koniec roku 2002 sięgnęło wg danych Minisrterstwa Finansów 760 mln zł, czyli 52,2 proc. rocznych dochodów. Tym samym Wrocław jest, zaraz po Krakowie, najbardziej zadłużonym polskim miastem. Miasto musi inwestować w swój wizerunek, infrastrukturę - tym tłumaczą nadmierne zakupy samorządowcy w większości polskich miast i gmin. Wielu z nich jednak nie myśli, jak ten dług spłacić, pozostawiając problem do rozwiązania swoim następcom.



Wrocław, stolica Dolnego Śląska, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Położony u podnóża Sudetów, nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i 112 mostów. Ze względu na nadrzeczne położenie i wielką liczbę mostów i kładek nad wodami nazywany bywa „polską Wenecją”.

Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, na którym zachował się w doskonałym stanie jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów architektury sakralnej. Wrocławski Ratusz zaliczany jest do najwspanialszych budowli gotyckich w Europie Środkowej. We Wrocławiu można również obejrzeć największe w Polsce barokowe wnętrze, jakie zachowało się do naszych czasów - Aulę Leopoldyńską w siedemnastowiecznym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocław w liczbach:

-jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczy ok. 650 tys. mieszkańców
-główną drogą regionu jest autostrada A-4, biegnąca od Drezna przez Berlin, Wrocław, Opole i Katowice na wschód
-miasto jest ważnym węzłem kolejowym – oferuje bezpośrednie połączenia ze wszystkimi stolicami europejskimi oraz wszystkimi większymi miastami Europy
-w odległości ok. 6 km od centrum miasta usytuowany jest międzynarodowy port lotniczy oferujący regularne połączenia z Warszawą, Frankfurtem, Monachium, Wiedniem, Kopenhagą oraz usługi cargo
-Wrocław jest skomunikowany z Europą również drogą wodną, Odra łączy miasto z portami morskimi w Szczecinie i Świnoujściu, a poprzez system kanałów i Łabę – z Berlinem i dalej z Europą Zachodnią.
-stopa bezrobocia wynosi 12,9 proc.(Poznań 7,4, Kraków 8,9, Łódź 19,4 proc)
-w porównaniu z miastami o zbliżonej liczbie mieszkańców, Wrocław oferuje najwyższe wynagrodzenie zatrudnionym w branży: transport, gospodarka magazynowa i łączność, które wynosi 3 069,31 zł brutto. Bardzo dobrze zarabiają pracownicy branży handlowej, usługowej – naprawy: 2 265,26 zł brutto i w branży hotelarsko-restauracyjnej: 2 108,08 zł.
-wśród regionalnych ośrodków biznesu najniższe ceny najmu oferuje dziś Wrocław. Stawki wywoławcze w dobrych biurowcach ukończonych w ostatnich 2-3 latach mieszczą się w przedziale 10-15 USD za 1m2 powierzchni miesięcznie. W budynkach powstałych w latach 90-tych czynsze nie przekraczają 8-11 USD.

(Źródło: UM Wrocław)

Brak komentarzy: