poniedziałek, 28 czerwca 2010

Hiszpania: Winna potęga

Hiszpania słynie z wina od wieków. Wszystkie cywilizacje, które próbowały i podbijały Półwysep Iberyjski, przy okazji ekspansji sadziły winorośl. Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandalowie, Wizygoci sprawili, że narodziła się tradycja produkcji wina, której nie stłamsiło nawet panowanie Arabów - tym, jak wiadomo, religia zabrania pić alkoholu. Po ustąpieniu Arabów, do ponownego rozkwitu sztuki wytwarzania wina doprowadzili średniowieczni mnisi - wielcy amatorzy dobrych trunków. Po okresie świetności w XVI i XVII stuleciu wina hiszpańskie, z wyjątkiem sherry, straciły na jakości. Jednak kiedy w XIX wieku w regionie Rioja, a potem w Katalonii, zaczęto stosować francuskie technologie, wina iberyjskie zaczęły zyskiwać na znaczeniu. W Hiszpanii pojawili się winiarze z Bordeaux, którzy wprowadzali wszystkie "francuskie nowinki". Dzięki temu hiszpańskie wino wyszło z cienia potężnego sąsiada i znowu zaczęło się liczyć na europejskim i światowym rynku. Wprowadzono europejski system kontroli jakości, powstało wiele nowych, liczących się regionów winiarskich.

Dziś Hiszpania to prawdziwa kraina wina. 50 proc. wszystkich winnic w Europie znajduje się właśnie w Hiszpanii - co jednak nie znaczy, że kraj ten opanował połowę rynku europejskiego swoimi produktami. Hiszpańscy winiarze nie mają takiej wydajności, jak ich koledzy np. z Niemiec, duża część owoców przeznaczana jest także na produkcję rodzynek i soków.

O atrakcyjności win hiszpańskich stanowi duża różnorodność gatunków i smaków wynikająca z urozmaicenia geograficznego-klimatycznego kraju, a co za tym idzie - gleb. Panuje swego rodzaju pomieszanie lokalnych odmian winogron ze szczepami "światowymi". Najważniejsze czerwone odmiany to Tempranillo, Garnacha i Carinena, wśród białych przeważają Viura (Macabeo), Chardonnay, Moscatel i Palomino Fino.

Za najlepszy, najbardziej prestiżowy region uznawana jest Rioja, pochodzi z niego niemal połowa hiszpańskich win z apelacją. "Rioja jest dziś ciągle najbardziej prestiżowym „czerwonym” regionem winiarskim Hiszpanii. Ale zbyt mocna spolegliwość wobec tradycji hamuje jego rozwój, jest balastem sprawiającym, że ciągle za dużo win długo dojrzewa w beczkach, co sprawia że mają jasną barwę, są mało ekstraktywne, utlenione - po prostu zmęczone" - pisze Wojciech Gogoliński, autor wielu książek na tematy winiarskie, redaktor naczelny "Magazynu Wino".

Na drugą potęgę zaczyna wyrastać Ribera del Duero, okręg, o którym jeszcze w latach 80. nie wspominały żadne przewodniki. Jeszcze w latach 60. nad rzeką Duero wycinano stare winnice i sadzono buraki cukrowe. A dziś „tyle się mówi o winach z Ribera del Duero, jednej z najmłodszych apelacji w Hiszpanii, że ten niewielki i niewiele - zwłaszcza w proporcjach hiszpańskich - wytwarzający win region urósł do rozmiarów prawdziwego giganta. Jednak za wielkością Ribery del Duero nie stoją liczby, chyba, że mowa o cenach pochodzących stąd win. Jego potęgą jest jakość oraz pomysł na produkowane wina.”

Wina z Ribera del Duelo oraz regionu Priorato należą do najdroższych na świecie - dostępne w Polsce wino Valduero Gran Reserva 1991 kosztuje u dystrybutora 445 zł.

W Hiszpanii wytwarza się zarówno lekkie wina białe, jak i ciężkie czerwone. Hiszpanie słyną ze swojej sherry, malagi czy win musujących cava, dorównujących smakiem i jakością tym z Szampanii.

Brak komentarzy: