niedziela, 20 czerwca 2010

Podkarpacie: Wielkie potrzeby, wielkie ambicje

Roymowa z Leszkiem Deptułą, marszałkiem podkarpackim.

- Największe problemy Województwa Podkarpackiego to...

- Województwo podkarpackie to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Świetnie położony geograficznie o dużym potencjale społeczno-gospodarczym, pięknej, miejscami jeszcze dziewiczej przyrodzie i wielkich możliwościach inwestycyjnych. Jednakże region nasz, pomimo że dysponuje wewnętrznym potencjałem i atutami umożliwiającymi pobudzanie nowych impulsów rozwojowych, w obecnej sytuacji posiada wiele strukturalnych barier rozwoju. Poziom dochodów ludności jest bardzo niski - średnia PKB na 1 mieszkańca w województwie podkarpackim mierzona już po akcesji nowych krajów członkowskich wynosi tylko 32 proc. średniej UE i jest to poza województwem lubelskim najniższy wskaźnik nie tylko na tle kraju, ale również w całej Unii Europejskiej. Podkarpacie należy też do regionów o wysokiej stopie bezrobocia, która kształtuje się średnio na poziomie 18,2 proc., przy czym w niektórych powiatach sięga 28 proc. Sytuację pogarsza fakt, że prawie połowę bezrobotnych (45,7 proc.) stanowią ludzie młodzi, którzy jeszcze nie pracowali, a 67,5 proc. bezrobotnych pozostaje bez pracy długookresowo, czyli co najmniej 12 miesięcy. Nadal bardzo wysoki w porównaniu do dobrze prosperujących regionów jest stosunek liczby zatrudnionych w sektorze rolnictwa (30,8 proc.) i przemysłu (28,2 proc.) do liczby zatrudnionych w sektorze usług (41,1 proc.). Ponadto ciągle poważny problem stanowią: niski poziom wykształcenia ludności, słabe postępy w restrukturyzacji rolnictwa oraz niedoinwestowanie infrastruktury, zarówno technicznej, jak i społecznej.

Główną barierą dla zagranicznych inwestorów w nawiązaniu pierwszego kontaktu z regionem, jest często brak miejsca, gdzie mogą uzyskać pierwszy pakiet informacji tak potrzebnych przy porównywaniu alternatywnych lokalizacji nowych przedsięwzięć gospodarczych. My posiadamy takie miejsce, co znacznie skraca dystans dzielący nas z firmami developerskimi i inwestycyjnymi, jak również inwestorami indywidualnymi. Myślę tu o działającym w naszym województwie Centrum Obsługi Inwestora.

- A największe atuty Podkarpacia?

- Atutem Podkarpacia jest, jak już wspomniałem, świetne położenie geograficzne w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy i Słowacji – nowych i rozwijających się rynków krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi podejmujemy wszechstronną współpracę. Województwo podkarpackie jest zatem swoistym pomostem ze wschodnią częścią Europy, tu przebiega granica Unii Europejskiej, co stwarza unikalną szansę dla inwestorów. Region dysponuje bardzo dużym potencjałem społeczno-gospodarczym. Naszą ofertę wyróżniają: niskie koszty wytwarzania, ulgi inwestycyjne, wysoko wykształcone kadry, dobrze rozwinięta infrastruktura edukacyjna, relatywnie niższe koszty pracy, mądre i aktywne samorządy, prężnie działające instytucje okołobiznesowe. Na terenie Podkarpacia utworzone zostały Specjalne Strefy Ekonomiczne - obszary przyjazne dla biznesu. Wspieramy rozwój przedsiębiorczości poprzez udzielanie dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy, zwrot kosztów szkoleń dla pracowników. Dysponujemy wieloma działkami inwestycyjnymi (zabudowanymi i niezabudowanymi) o powierzchni od 1 do 200 ha, które oferujemy w konkurencyjnych cenach.

Istotną rolę odgrywa także dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna - połączenia drogowe, kolejowe i port lotniczy o bardzo wysokich parametrach, położony w Jasionce, a także planowane Centrum Logistyczne wokół strefy przylotniskowej oraz Dolina Lotnicza wokół Rzeszowa. Już na poczatku 2005 roku rozpocznie się realizacja Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, na którego utworzenie udało się pozyskać ze środków strukturalnych z Unii Europejskiej kwotę 10 mln euro. Atrakcyjność Podkarpackiego uzupełniają również niezaprzeczalne walory krajobrazowe, piękno przyrody, czystość środowiska naturalnego i liczne zabytki, co odgrywa istotną rolę we współczesnych tendencjach lokowania nowych inwestycji zagranicznych.

- Podkarpacie jest regionem o dużych walorach przyrodniczych i turystycznych...

- Podkarpacie to nieskażona przyroda, barwne krajobrazy Beskidu Niskiego i Bieszczadów, liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej, jak też dobrze zachowane całe zespoły urbanistyczne podkarpackich miast i miasteczek, renesansowych zamków w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie, okazałego XVII-wiecznego zamku w Łańcucie i zabytkowych pałaców w Przecławiu czy Sieniawie. Atutem województwa podkarpackiego - także w aspekcie atrakcyjności inwestycyjnej - jest czystość środowiska naturalnego. Światowe tendencje w lokowaniu nowych inwestycji zagranicznych potwierdzają, iż coraz bardziej interesujące w oczach zagranicznych inwestorów stają się obszary zarówno wysokich walorów środowiskowych, jak i wysokiej jakości życia. Do takich terenów bez wątpienia należy województwo podkarpackie, dlatego ten element silnych stron Podkarpacia jest często eksponowany i podkreślany.

- Czy region promuje swoje walory turystyczne się w Europie?

- Turystyka jest jednym z głównych priorytetów rozwoju województwa podkarpackiego. Uwzględniona jest w „Strategii rozwoju województwa podkarpackiego na lata 2002-2006”, w "Strategii sektorowej dotyczącej rozwoju turystyki w województwie na lata 2002-2006” oraz w opracowanym w roku bieżącym „Programie promocji województwa podkarpackiego na lata 2004-2006”. We wszystkich tych dokumentach mocno podkreślamy potrzebę tworzenia nowych produktów turystycznych, rozwoju atrakcji, infrastruktury i usług turystycznych. Ukształtowanie terenu, walory przyrodnicze i atrakcje turystyczne sprzyjają rozwojowi turystyki aktywnej. Niezaprzeczalnym atutem regionu są urokliwe bieszczadzkie klimaty, charakterystyczne tylko dla nas. Ale nie należy zapominać o wspaniałych terenach leśnych w północnej części województwa. Puszcza Solska, Lasy Janowskie, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy to wymarzone miejsce do wypoczynku dla osób, które niekoniecznie lubią górskie wędrówki.

- Dzisiaj największą siłą napędzającą rozwój regionów są środki strukturalne z Unii Europejskiej. Czy Podkarpacie potrafi o te pieniądze walczyć i dobrze je wykorzystywać?

- Pod względem złożonych wniosków województwo podkarpackie zajmuje trzecie miejsce w kraju. Daje to podstawy do pełnej absorpcji środków dostępnych w ramach ZPORR dla województwa podkarpackiego. Podkarpackie samorządy w ciągu ostatnich lat radzą sobie coraz lepiej, wykorzystując wszelkie pojawiające się możliwości dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych. W ostatnim czasie duże nadzieje na pozyskanie środków na poprawę stanu infrastruktury pokładane są w funduszach strukturalnych Unii Europejskiej. Samorządy lokalne włożyły wiele wysiłku w przygotowanie odpowiednich projektów, zapewnienie wkładu własnego na ich współfinansowanie, jak również przygotowanie odpowiednich struktur i procedur na potrzeby obsługi zagospodarowania tych funduszy.

Jednym z programów, w ramach których można pozyskać środki m.in. na rozwój infrastruktury technicznej i społecznej, jest Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wysokość środków przeznaczonych w ramach ZPORR na wsparcie rozwoju regionalnego w okresie planistycznym 2004-2006 dla województwa podkarpackiego wyniosła 192,16 mln euro i okazała się dalece niewystarczająca. Dowodem tego jest liczba i wartość wniosków aplikacyjnych zgłoszonych w ramach pierwszego naboru realizowanego w województwie podkarpackim w zakresie ZPORR. W jego efekcie w dopuszczalnych przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy obszarach zgromadzonych zostało 369 wniosków na łączną kwotę ponad 1,3 mld zł, a ogólna wartość wnioskowanych kwot dofinansowania zgłaszanych inwestycji sięgnęła niemal 1 mld zł. Wysokość wnioskowanych środków w większości działań przekroczyła całkowitą alokację dla regionu w tym programie na lata 2004-2006.

Analiza zgłoszonych wniosków wskazuje na największe potrzeby w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury drogowej i ochrony środowiska. Zdolności absorpcyjne województwa są o wiele większe niż dostępne środki, dlatego też w kolejnym okresie planistycznym konieczne jest zapewnienie wyższej pomocy strukturalnej dla takich regionów jak Podkarpacie.

- Gdyby miał pan zachęcić do odwiedzenia Podkarpacia, jakie atrakcje by pan wymienił?

-W ostatnich latach powstało około 1000 km szlaku rowerowego w Bieszczadach, ponad 130 km szlaku rowerowego w powiecie stalowowolskim, międzynarodowy Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich, międzyregionalny Szlak Architektury Drewnianej, międzynarodowy Szlak Dobrego Wojaka Szwejka, wyciągi narciarskie, i wiele innych. Prywatni przedsiębiorcy inwestują w rozwój bazy noclegowej. W ramach Kontraktu Wojewódzkiego powstało wiele parkingów przy atrakcjach turystycznych regionu, zostały odremontowane centra informacji turystycznej oraz obiekty muzealne.

Liczne, cykliczne imprezy kulturalne i turystyczne dają możliwość turystom odwiedzającym nasz region do zapoznania się z dziedzictwem regionu. Znakomita kuchnia karpacka kusi swoimi specjałami, natomiast twórcy ludowi zapraszają do udziału w warsztatach rękodzielniczych. Jestem pewien, że wszyscy, którzy odwiedzą Podkarpacie wyjadą zauroczeni jego pięknem i z pewnością przyjadą do nas jeszcze wielokrotnie. Zapraszam do odwiedzenia województwa podkarpackiego.

Brak komentarzy: