niedziela, 20 czerwca 2010

Podkarpacie: Polubić i wrócić

Podkarpacie to region o wielu nieodkrytych jeszcze atrakcjach i możliwościach. O miejsach godnych odwiedzenia i atutach inwestycyjnych swoich miast mówią prezydenci Rzeszowa i Przemyśla oraz burmistrz Sanoka.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa:

Zapraszam wszystkich przedsiębiorców do inwestowania w Rzeszowie. O tym że warto, niech świadczy fakt, iż w tym roku Rzeszów otrzymał certyfikat i jako jedyne miasto w swojej kategorii także statuetkę „Gmina Fair Play”. To wielkie wyróżnienie oznacza, że inwestowanie na terenie Rzeszowa jest sprawne, bezpieczne oraz uczciwe. Mówiąc wprost, niezależni fachowcy stwierdzili, iż stolica Podkarpacia jest miastem przyjaznym inwestorom. W Rzeszowie m.in. obowiązuje pakiet ulg dla inwestorów. Przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości nawet na 5 lat.

Rzeszów jest największym miastem w płd-wsch Polsce i największym ośrodkiem przemysłowym oraz handlowo-usługowym. Leży na przecięciu ważnych szlaków handlowych wschód-zachód oraz północ-południe. Stolica Podkarpacia jest również jednym z 12 polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Olbrzymim atutem naszego miasta są ludzie. Dobrze wykształcona i wyszkolona kadra ma olbrzymie znaczenie dla pracodawców. W Rzeszowie na sześciu uczelniach, w tym na Uniwersytecie Rzeszowskich, studiuje ponad 50 tys. młodzieży. Dzięki nim Rzeszów jest miastem młodych, inteligentnych ludzi a więc miastem prężnym i rozwojowym. Dzięki nim wzrasta również popyt na wszelkiego rodzaju dobra i usługi.

Położenie miasta oraz odległość do granic z Ukrainą i Słowacją, wynosząca niespełna 100 km, czynią z miasta ważne centrum komunikacyjne. Krzyżują się tu: droga międzynarodowa biegnąca z zachodu na wschód - z Drezna do Lwowa i Kijowa, droga międzynarodowa biegnąca z północy na południe - z Gdańska przez Warszawę, Rzeszów do Słowacji i Rumunii a także droga krajowa prowadząca ruch tranzytowy z państw nadbałtyckich przez Białystok i Lublin na południe Europy. W przyszłości planowana jest nowa ekspresowa droga relacji północ-południe oraz autostrada A-4 wschód-zachód biegnąca na północ od Rzeszowa.

Już obecnie buduje się obwodnicę północną, korzystając m.in. z funduszy europejskich oraz modernizuje się krajową i międzynarodową sieć drogową. Olbrzymi nacisk kładziony jest na modernizację, remonty i poszerzanie dróg w mieście.

Strategiczne położenie Rzeszowa w obrębie paneuropejskich korytarzy transportowych nie może nie przynieść wymiernych korzyści miastu. Szczególnie, że miasto posiada w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisko. Aktualnie trwa modernizacja pasa startowego co pozwoli przyjmować wszystkie samoloty świata

Wejście Polski do Unii Europejskiej w kontekście położenia Rzeszowa przy wschodniej granicy Unii, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych powoduje, że nasze miasto staje się atrakcyjnym miejscem do lokowania nowych inwestycji. Rozwinięte szkolnictwo średnie i wyższe oraz relatywnie niski koszt pracy oraz konkurencyjne ceny terenów inwestycyjnych sprzyjają inwestorom.

Bardzo intensywnie działamy w kierunku pozyskania dofinansowania ze środków unijnych. Poprawa jakości wody pitnej, przebudowa ulic, sieć szerokopasmowa czyli tanie telefony i internet, przebudowa płyty Rynku oraz wydłużenie podziemnej trasy turystycznej, zakup autobusów zasilanych gazem ziemnym – to tylko niektóre z naszych wniosków. Jestem przekonany, że wejście Polski do Unii Europejskiej to wielka szansa dla naszego miasta i szansy tej na pewno nie zmarnujemy.

Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka:

Do Sanoka trzeba przyjechać. To miasto pogranicza o niepowtarzalnym klimacie. Tu znajdziemy wpływy kultury wschodniej w postaci pereł drewnianej architektury sakralnej i ludowej, tych zgromadzonych w największym polskim skansenie i tych, które pozostawione na dawnych miejscach, pośród sędziwych drzew i pochylonych krzyży cmentarzyków - doskonale wrosły w górskie pejzaże. Najpiękniejsze zobaczymy wzdłuż dolin rzecznych Sanu i Osławy, czyli na „Szlaku Ikon”. W ich cichych wnętrzach bowiem nierzadko charakterystyczne karpackie ikony a na nich dostojne postaci świętych.

W Sanoku i okolicach znajdziemy też, niestety już niewielkie, pamiątki po społeczności żydowskiej, niegdyś licznej i ubogacajacej miejską społeczność barwną kulturą. W starej części miasta, poddawanej obecnie troskliwym zabiegom konserwatorskim, zachowało się wiele elementów z czasów monarchii austro-węgierskiej. Żartobliwym pretekstem do ich wyeksponowania jest tzw. „Szlak Szwejka” nawiazujący do sanockich epizodów znanej powieści Jarosława Haszka. Sam Dobry Wojak Szwejk siedzi pośrodku staromiejskiego deptaku zapraszając spacerowiczów do wspólnej fotografii.

Walorem krajobrazowym miasta jest jego położenie nad Sanem, pośród Gór Sanocko-Turczańskich, Beskidu Niskiego i legendarnych już Bieszczadów z Jeziorem Solńskim, do których nie sposób dotrzeć omijając Sanok. Wciąż doskonalone zaplecze hotelowo-gastronomiczne stanowi dobrą bazę wypadową dla amatorów górskich wędrówek.

Ambicją miasta jest rola ponadlokalnego centrum administracyjno-gospodarczego i kulturalno-naukowego oraz zrównoważony rozwój gospodarczy przy wykorzystaniu dostępnych zasobów, w tym walorów turystycznych. Temu celowi służy Sanocka Wyższa Szkoła Zawodowa, kształcąca m. in. specjalistów w zakresie kultury krajów karpackich, dobrze rozwinięta współpraca z innymi gminami w tworzeniu nowych produktów turystycznych, jak szlak wodny „Błękitny San”, szlak bunkrów nadsańskich z okresu II Wojny Światowej czy szlak rezerwatów przyrody w parkach krajobrazowych.

Sanok jest także miastem o tradycjach przemysłowych sięgających XIX stulecia, głównie w przemyśle metalowym i gumowym. Restrukturyzacja dużych zakładów spowodowała pojawienie się na rynku pracy wykwalifikowanych fachowców oraz nowych uzbrojonych terenów pod inwestycje. To z myślą o nich utworzona została tutaj Specjalna Strefa Ekonomiczna, w sporej części już zajęta przez nowych inwestorów.

Spore możliwości stwarza usytuowanie w pobliżu granic ze Słowacją i Ukrainą, zwłaszcza w realizacji wspólnych projektów

Robert Choma, prezydent Przemyśla:

Przemyśl, ze względu na swoje położenie oraz ponadtysiącletnią historię, jest zdecydowanie miejscem atrakcyjnym turystycznie. To nie jest tylko moje zdanie, jako mieszkańca tego miasta. Takie opinie słyszę od wielu ludzi przyjeżdżających do nas, a którzy często wcześniej nie mieli pojęcia, gdzie Przemyśl się znajduje.

Nasze miasto to niepowtarzalny urok i klimat zaklęty w kamienicach Starego Miasta, fortach Twierdzy Przemyśl pamiętających tragiczne wydarzenia I wojny światowej, liczne kościoły, cerkwie i synagogi będące świadectwem koegzystencji przez stulecia różnych religii, kultur i narodowości. W turystyce upatrujemy swojej szansy na rozwój i na budowanie dobrobytu mieszkańców miasta. Rozbudowana została w ostatnich latach infrastruktura turystyczna, punkty informacji, oznakowanie najciekawszych zabytków, dzięki czemu każdy przyjeżdżający nie będzie się czuł tutaj zagubiony. Naszą troską jest szczególnie najstarsza część Przemyśla – od kilku lat prowadzona jest rewitalizacja Starego Miasta, a w trakcie opracowywania jest kompleksowy program, którego realizacja pozwoli połączyć wysiłki różnych środowisk i osób w celu przywrócenia tej dzielnicy świetności.

Aby wzbogacić naszą ofertę dla odwiedzających Przemyśl rozpoczęliśmy budowę stoku narciarskiego wraz z wyciągiem krzesełkowym oraz licznymi dodatkowymi atrakcjami – pierwsze prace w terenie ruszą już niedługo, a całość inwestycji zakończymy w 2006 roku. Istniejąca sieć szlaków sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej, zarówno pieszej, jak i rowerowej. Myślę, że także bliskość granicy z Ukrainą i niedaleko leżący Lwów są atutem – Przemyśl może być dla nich doskonałą bazą wypadową. Zapraszam niezmiennie odwiedzających nasze miasto do udziału w licznych oryginalnych imprezach, jak np. Wielokulturowy Festiwal „Galicja”, szczycące się kilkuletnią tradycją „Manewry Szwejkowskie”, czy wreszcie Dni Patrona Miasta Świętego Wincentego.

Korzystne położenie komunikacyjne drogowe i kolejowe, wspomniana bliskość granicy z Ukrainą, a także bogata infrastruktura techniczna, zaplecze bankowe, socjalne, oświatowe usługowe stanowią o tym, że Przemyśl jest także atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału i nowych inwestycji. Inwestorzy zainteresowani tworzeniem nowych miejsc pracy znajdą u nas wolne i uzbrojone tereny pod różnego rodzaju działalność. Mogą też liczyć na ulgi, a nawet zwolnienia z podatku od nieruchomości przewidziane uchwałą Rady Miejskiej. Dla wsparcia i współpracy ze środowiskiem gospodarczym powołana została Rada Gospodarcza, a od tego roku rozpoczęła działalność Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego SA stworzona przez gminę oraz podmioty komunalne, która ma m.in. spełniać rolę instytucji doradczej i tworzyć warunki do powstania Inkubatora Przedsiębiorczości. W ostatnim miesiącu podpisane zostało także porozumienie w sprawie Parku Naukowo-Technologicznego, w utworzenie którego zaangażowały się obok Przemyśla okoliczne gminy i samorząd województwa.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otwiera kolejne możliwości przed Przemyślem. Od maja tego roku staliśmy się miastem granicznym UE, co przy naszych doświadczeniach w kontaktach z Ukrainą, znajomością przepisów oraz istniejących więziach gospodarczych stawia Przemyśl w roli pośrednika w nawiązywaniu współpracy innych miast i państw z naszym wschodnim sąsiadem. Myślę, że wystarczy tylko jedno spotkanie z naszym miastem, aby je polubić i wrócić tu kolejny raz.

Brak komentarzy: