Najlepsze firmy
Największym inwestorem na Podlasiu jest producent papierosów British American Tobacco, posiadający fabrykę w Augustowie. Z rocznymi przychodami na poziomie 1,8 mld zł jest nie tylko największą firmą regionu, ale również jednym z największych producentów papierosów w Europie. Co szósty papieros wypalany w Polsce pochodzi z augustowskiej fabryki. Z zagranicznych firm obecny jest też Philips DAP Industries, który choć zatrudnia zaledwie 35 osób w 2003 roku zanotował przychody w wysokości 725 mln zł. Jak to możliwe? Białostocki Philips nie zajmuje się produkcją, a handlem – pod własną marką – produktami AGD (eksperesy do kawy, odkurzacze) firm Biazet i Rosti.
Branżą nr jeden na Podlasiu jest przetwórstwo spożywcze, z naciskiem na przetwórstwo mleka. Największe firmy tej branży – również w skali kraju – to Mlekpol z Grajewa i Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. W dobrej kondycji jest też białostocki Polmos.
Z kolei wśród firm z innych branż dynamicznie rozwija się spółka Pronar Narew, producent traktorów, przyczep, kół do maszyn rolniczych, a ostatnio nawet motocykli. Firma rozwija się w takim tempie, że postanowiła powiększyć 1000-osobową załogę o kolejne 500 osób. Pronar jest dość wyjątkowy w skali kraju, inwestuje bowiem w innowacyjność i stały rozwój, zatrudniając aż 200 inżynierów i konstruktorów.
Największy zysk w 2003 roku osiągnęła na Podlasiu firma Pfleiderer Grajewo, wytwórca płyt meblowych i paneli podłogowych, co potwierdza tezę, iż przemysł meblarski jest jednym z najbardziej perspektywicznych.
Strefa ekonomiczna i klaster
Na terenie województwa podlaskiego znajduje się Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest umiejscowiona w rejonie przygranicznym i obejmuje ona trzy podstrefy: Suwałki, Ełk i Gołdap o łącznej powierzchni 331 ha. Działa tam 55 firm głównie średniej wielkości z przeróżnych branż: drzewnej, tworzyw sztucznych, budowlanej, rolno-spożywczej, a nawet komputerowej. Spośród tych firm, dwie zostały w tym roku uhonorowane Medalem Europejskim: Malow (meble metalowe) i Mispol (przetwórstwo mięsne).
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiegobierze udział w międzynarodowym projekcie pod tytułem Rozwój Klastrów Przemysłowych, finansowanym z Programu Interreg III B. Liderem projektu jest włoski region Lombardia, który ma duże doświadczenie w analizie i funkcjonowania klastrów. Pozostali partnerzy to: Region Emilia Romagna, San Daniele del Friuli area, Regione Abruzzo, Regione Marche, Austria, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Czechy. Głównym celem projektu jest identyfikacja potencjalnych klastrów w wybranych krajach Europy Wschodniej, oraz stworzenie warunków na ich rozwój. Towarzyszyć temu będzie analiza istniejących narzędzi i programów wspierających rozwój przedsiębiorczości w oparciu o doświadczenia włoskie, ukierunkowana na stworzenie koncepcji organizacji, promocji i rozwoju klastrów w wojewóztwie podlaskim. Jednak bezpośrednia pomoc i efekty projektu skierowane są do firm z wybranych branż przemysłowych.
W wyniku realizacji prac grupy pierwszej, po przeprowadzonej analizie zostały wybrane dwie wiodące branże przemysłowe w regionie, które mogłyby tworzyć potencjalne klastry. Są to: przemysł mleczny i maszynowy (produkcja maszyn rolniczych). Kolejnym krokiem w projekcie jest przygotowanie międzynarodowego portalu internetowego zawierającego dane o firmach ze zidentyfikowanych klastrów i ich oferty.
Promocja eksportu
Rozwój eksportu wymaga dobrych towarów i promocji. Wiele podlaskich firm mogłoby rozpocząć lub zwiększyć swój eksport – ale brakuje im wsparcia ze strony władz i instytucji działających w otoczeniu biznesu – do takiego wniosku doszli członkowie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. Lepszej koordynacji ich działań ma służyć projekt pod nazwą "Podlasie na eksport".
Przedsiębiorcy z Podlasia liczą na pomoc władz samorządowych. Samorząd chce tej pomocy udzielić korzystając ze środków unijnych funduszy regionalnych. Według marszałka podlaskiego, region ma duże szanse na zwiększenie udziału w krajowym eksporcie – obecnie wynosi on 1,3 proc.
Przedsiębiorcy oczekują od samorządu ulg dla inwestorów oraz promocji gospodarczej regionu, a od organizacji okołobiznesowych sprawdzania wiarygodności potencjalnych partnerów handlowych i rozbudowanej informacji o ofertach zagranicznych.
Pierwszym krokiem poprawy tej sytuacji jma być uruchomienie strony interentowej będącej bazą ofert i kontaktów handlowych w kilku językach. Projekt ma być realizowany z funduszy unijnych.
Najlepsze podlaskie firmy
- Przychód ze sprzedaży - British American Tobacco S.A. Augustów
- Eksport - Philips DAP Industries
- Zysk - Pfleiderer Grajewo
- Wielkość zatrudnienia - PSS "Społem" w Białymstoku
- Największa firma z branży spożywczej - Polmos Białystok S.A.
- Największa firma z branży motoryzacyjnej - Pol-Mot Car
- Największa firma z branży budowlanej - Instal Białystok S.A.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz