ISO 14000 to norma regulująca zarządzanie środowiskowe, które polega na redukcji zanieczyszczeń i odpadów już u źródła ich powstania. W skrócie chodzi o to, by producent tak udoskonalił proces wytwórczy, aby tych odpadów i zanieczyszczeń wydostawało się do środowiska jak najmniej. Stosuje się tu zasadę: myśl globalnie, działaj lokalnie.
Podstawowym narzędziem jest analiza cyklu życia produktu – zorganizowane i nieustanne działania, których celem jest zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń i ich systematyczna redukcja. Realizowany w przedsiębiorstwach program czystszej produkcji stanowi dobry początek dla wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego według wymagań normy ISO 14001.
Jakie płyną korzyści z posiadania ISO 14000? Poprzez stałą kontrolę czystości produkcji, zostaje ograniczone ryzyko odpowiedzialności, a tym samym mogą ulec obniżeniu stawki składek ubezpieczeniowych. Dzięki jasnej dokumentacji przebiegu procesów produkcyjnych, łatwiej można argumentować obronę przed ewentualnymi roszczeniami z zakresu odpowiedzialności wobec otoczenia. Aktywnie prowadzona ochrona środowiska prowadzi do wzmocnienia wizerunku firmy i poprawy jej sytuacji ekonomicznej, choćby poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych i opłat na rzecz środowiska oraz wydatków na usuwanie odpadów. To również oszczędność materiałów i energii oraz ułatwienia w otrzymywaniu pozwoleń na działalność. System zarządzania środowiskowego wg norm ISO 14000 gwarantuje spełnienie wymagań Unii Europejskiej i umożliwia szerszy dostęp do preferencyjnych kredytów.
Posiadanie ISO 14000 jest znaczącym wyróżnikiem przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie. Rozwinięciem tej normy jest ISO 14001, której najważniejsze elementy to:
- zobowiązanie do ciągłej poprawy
- zobowiązanie do zgodności z obowiązującym ustawodawstwem
- przepisy, kody praktyczne oraz zarządzanie wewnętrzne dotyczące ochrony środowiska, zapobieganie zanieczyszczeniu we wszystkich elementach środowiska naturalnego, jak emisja do powietrza, zrzuty do wody, gospodarka odpadami, zanieczyszczenie podłoża gruntowego, oddziaływanie na społeczeństwo, wykorzystanie surowców i zasobów naturalnych, a także inne lokalne kwestie środowiskowe.
- Jest ogólnego znaczenia, tzn. może być stosowana przez każdą jednostkę organizacyjną (produkcyjną, handlową, usługową).
- Jest proaktywna – zmierza do zapobiegania szkodliwym oddziaływaniom na środowisko poprzez przewidywanie ryzyka szkodliwości.
- Jest rozwojowa – jej cel to ciągła poprawa skuteczności działań.
- Jest normą dobrowolną, ale z chwilą przyjęcia jej przepisy stają się wiążące.
- Oparta jest na systemach wspieranych przez udokumentowane procedury.
Według danych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, certyfikaty z grupy ISO 14000 posiada ponad 200 polskich przedsiębiorstw i ich liczba ciągle rośnie.
ISO (International Standard Organization - Międzynarodowa Organizacja Normalizacji) – międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Genewie, powołana do życia w 1947 r. Jej celem jest tworzenie i promowanie międzynarodowych standardów w różnych dziedzinach działalności naukowej, technicznej i ekonomicznej. Standardy wypracowane przez ISO są publikowane jako IS (International Standards – Standardy Miedzynarodowe).
(Źródło: Encyklopedia Internetowa „Wiem” – Onet.pl)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz